Dotyka Cię mowa nienawiści? Oto co możesz zrobić!

Zarówno mowa nienawiści, jak i zwykły hejt to zjawiska powszechne. Mogą dotknąć każdego z nas. Jeżeli ktoś grozi ci za pośrednictwem poczty elektronicznej albo mediów społecznościowych lub upowszechnia obraźliwe materiały na twój temat, radzimy podjąć następujące kroki:

1. Zrób zrzut ekranu – powinien być na nim widoczny adres URL. Mając zrzut ekranu z tymi danymi, osoby prowadzące postępowanie będą miały możliwość wglądu do zgłaszanej treści, nawet jeżeli zostanie ona usunięta (dotyczy to szczególnie treści umieszczanych w portalach społecznościowych oraz innych stronach). W przypadku dłuższych konwersacji, dla których metoda zrzutu ekranu może być zbyt pracochłonna, warto rozważyć wirtualny wydruk strony do formatu PDF.

2. Poproś o usunięcie treści – w przypadku portali społecznościowych do zgłaszania treści służy tzw. „report button”. O tym, jak zgłaszać obraźliwe treści na największych portalach społecznościowych, dowiesz się z naszych materiałów edukacyjnych.
W przypadku treści umieszczanych na innych stronach (np. w komentarzach na portalach internetowych) skuteczną metodą zgłoszenia obraźliwych treści jest wiarygodna wiadomość wysłana do administratora – wzór do ściągnięcia na naszej stronie.

3. Zgłoś sprawę na policję / do prokuratury – w przypadku ataków skierowanych wobec konkretnej osoby, zastosowanie może mieć miejsce jeden z następujących artykułów Kodeksu karnego:
art. 190 – groźba karalna;
art. 190a – podszywanie się pod inną osobę w celu wyrządzenia szkody majątkowej lub osobistej (dotyczy np. zakładania fałszywych profili w portalach społecznościowych);
art. 212 – zniesławienie, dotyczy rozpowszechniania fałszywych informacji;
art. 216 – dotyczy zniewagi.

Karalne jest również podżeganie do popełnienia przestępstwa:
art. 18 §2 KK – dotyczy podżegania konkretnej osoby do popełnienia czynu zabronionego;
art. 255 KK – dotyczy publicznego nawoływania do popełnienia przestępstwa oraz publiczne pochwalanie przestępstwa.

Jeżeli w twoją stronę kierowane są groźby (szczególnie, jeżeli osoby, które je kierują, deklarują znajomość twojego miejsca zamieszkania lub inne szczegóły wskazujące na ich pogłębioną wiedzę na temat twojego życia), masz prawo wystąpić o ochronę osobistą. Ze stosownym wnioskiem należy zwrócić się do komendanta wojewódzkiego policji (w przypadku Warszawy – do Komendanta Stołecznego Policji).

4. Możesz również wytoczyć proces cywilny – treści skierowane w Twoim kierunku mogą być potraktowane jako naruszenie dóbr osobistych (art. 23 i 24 Kodeksu cywilnego). W przypadkach dotyczących mowy nienawiści i hejtu może dochodzić przede wszystkim do znieważenia czci, swobody sumienia, nazwiska lub pseudonimu czy wizerunku. Do złożenia zawiadomienia w tej sprawie nie jest potrzebne pośrednictwo policji ani prokuratury. Musisz jednak dysponować danymi osoby, którą oskarżasz – niemożliwe jest w aktualnym porządku prawnym składanie tzw. „ślepych pozwów”. Jeżeli nie znasz danych osoby, która narusza Twoje dobra osobiste, możesz zwrócić się do prokuratury z wnioskiem o ich ustalenie.

5. Pamiętaj!
Temida nie działa z prędkością geparda. Nawet jeżeli dojdzie do ukarania sprawców, hejt zostawia po sobie trwały ślad. Nie zachowuj problemu dla siebie. Porozmawiaj o tym z bliskimi osobami. Może to być ktoś z twojej rodziny, przyjaciel, znajomy, osoba życzliwa. Musisz pamiętać, że niezależnie od tego, ile negatywnych rzeczy na swój temat się naczytasz, zawsze są osoby, którym na Tobie zależy. Warto również zwrócić się o pomoc do profesjonalisty. Wszyscy potrzebujemy czasami pomocy psychologicznej. Dla osób, które Cię wspierają, ważne jest udzielanie Ci wsparcia, traktują całą sprawę osobiście. Psycholog wie natomiast, jak Twoja sytuacja wygląda z perspektywy wiedzy o ludzkich zachowaniach. Udzieli Ci profesjonalnej pomocy, udzieli porad.
Jeżeli jest taka możliwość, poproś zaufane osoby o monitorowanie treści na Twój temat. Czytanie oczerniających, wulgarnych materiałów na własny temat nie jest miłym przeżyciem – oszczędź go sobie w tak dużym stopniu, jak tylko możesz.

Ale przede wszystkim nie załamuj się i rób dalej to, co uważasz za słuszne. Wypij herbatę, weź sobie dzień wolnego i idź dalej :)